Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Co się dzieje z duszą po śmierci?

Wysłane przez Alimanda 
Co się dzieje z duszą po śmierci?
01 Jul 2006 - 13:03:49
...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-01-07 22:02 przez Alimanda. (zobacz zmiany)
Re: Co się dzieje z duszą po śmierci?
03 Jul 2006 - 15:09:47
Zbawienie to stan pelnego zaufania Bogu, zaufania na zawsze, bo plynacego z glebi natury zbawionego, natury ktora zbawiony uswiadomil sobie w sposob wolny, bez zadnego przymusu. To powszechne i bezgraniczne zaufanie pozwala Bogu skutecznie pomagac wszystkim stworzeniom zyc w sposob optymalny dla kazdego z nich i podejmowac prawdziwie wolne decyzje, decyzje calkowicie zgodne z prawdziwa natura wybierajacego i wobec tego nie prowadzace do zadnych niszczacych konfliktow. Niebo jest wiec miejscem naturalnej i wiecznej szczesliwosci, stanem w ktorym wszyscy sa sobie potrzebni i wszyscy znajduja dokladnie tyle motywacji, radosci, trudnosci i odpoczynku, ile im jest w danej chwili potrzebne.

Kto pragnie byc z Bogiem lecz nie jest jeszcze gotow Mu calkowicie zaufac, potrzebuje oczyszczenia - musi przejsc przez czysciec. Proces oczyszczania zalezy, rzecz jasna, od tego, czym czlowiek jest zabrudzony. Caly brud trzeba jednak zostawic w czysccu, do nieba wejsc da sie tylko czystym.

Potepienie to stan calkowitego braku zaufania Bogu. Ten brak zaufania bierze sie ze zniewolenia przez grzech. Potepiony potepia siebie i jest potepiany przez innych potepionych, bo widzi siebie, innych i Boga w calkowicie falszywym swietle i przez to nie jest w stanie podjac zadnej wolnej decyzji. Pieklo jest wiec miejscem najwiekszego mozliwego zniewolenia. Potepieni zniewalaja siebie wzajemnie i sami sa zniewoleni przez otaczajacy ich swiat. Jest to wobec tego miejsce nieustannych konfliktow i walki, wzajemnie zadawanego sobie cierpienia, bezustannych pretensji i zemsty, a wszystko to w atmosferze beznadziejnosci podkreslanej przez brak jakiejkolwiek perspektyw jakosciowej zmiany na lepsze.

Pomiedzy smiercia a "przydzialem" do nieba, czyscca lub piekla nie ma jakiejs poczekalni, bo Bog potrafi poradzic sobie bez kolejek.

Jarek Dabrowski http://wujzboj.republika.pl
Światopoglądowe forum http://sfinia.fora.pl
10 Apr 2008 - 17:59:33
wg mnie nic się z dusza nie dieje bo jej poprostu nie ma.. :p
10 Apr 2008 - 21:49:45
Jeżeli duszy nie ma, to Ciebie też nie ma.!!!
11 Apr 2008 - 19:39:30
ja jestem ale dusza??? hahah nie wierze w takie rzeczy .. ciekawe kto to wymyślił
11 Apr 2008 - 21:41:36

Kocór
Jeżeli duszy nie ma, to Ciebie też nie ma.!!!
Zależy od definicji duszy. Jeśli duszę utożsamimy z osobowością to oczywiście dusza istnieje, ale nie wynika z tego jeszcze że jest czymś niezależnym od ciała.
A jeżeli dusza z definicji jest rozdzielna z ciałem i może istnieć bez niego to taka dusza może się okazać tworem czysto abstrakcyjnym i nie istnieć w rzeczywistości. Innymi słowy - nie wiemy co się dzieje z naszą osobowością i samoświadomością po śmierci, nie możemy też wykluczyć że umiera wraz z ciałem - i w tym sensie dusza jako coś od ciała niezależnego może nie istnieć smiling smiley

03 Jun 2009 - 17:36:38
plokin Napisał(a):
-------------------------------------------------------

Innymi słowy -
> nie wiemy co się dzieje z naszą osobowością i
> samoświadomością po śmierci, nie możemy też
> wykluczyć że umiera wraz z ciałem - i w tym
> sensie dusza jako coś od ciała niezależnego
> może nie istnieć smiling smiley

jak to dusza moze umrzec? ciekawie w jaki to sposob, jesli jest niesmiertelna, ona moze tylko pogorszyc albo polepszyc swoj stan, swoj poziom, level :-) pujsc w dol- do piekla, w gore- do Heavenu, czy zostac w czyscu-aby potem pojsc do Gory w Raj. moim zdaniem wszystko jest proste i logiczne :-)

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-10-25 21:38 przez Badboy. (zobacz zmiany)
04 Jun 2009 - 14:43:24
Ech, czytaj uważniej.
Napisałem, że to czy dusza istnieje zależy od tego, jak ją definiujemy. Jeśli tak jak mówi Kościół - nie ma dowodów że istnieje, ale oczywiście jeśli istnieje, to umrzeć nie może - tak jak mówisz.
Z kolei jeśli zdefiniujemy duszę jako coś równoważnego samoświadomości, to oczywiście ona istnieje, ale nie ma dowodów, że nie umiera wraz z człowiekiem.
Tu nie ma nic z poglądów, czysta logika, jak w matematyce.
Jaśniej chyba nie potrafię, mam nadzieję, że zrozumiałeś już co mam na myśli.
Pozdrawiam.

07 Jun 2009 - 17:52:40
plokin Napisał(a):
-------------------------------------------------------

> Z kolei jeśli zdefiniujemy duszę jako coś
> równoważnego samoświadomości, to oczywiście
> ona istnieje, ale nie ma dowodów, że nie umiera
> wraz z człowiekiem.

Jezeli jestes katolikiem, to chyba wiesz ze dusza jest niesmiertelna. Umiera tylko cialo, jakie moga byc dowody?
Jezeli masz na mysli ze umiera ze idzie w dol, na nizszy poziom, to zgadzam sie.
Misja duszy jest zbawienie, a cialo jest tylko jako instrument.
08 Jun 2009 - 18:23:48
Jeżeli jesteś katolikiem, to nie *wiesz* że dusza jest nieśmiertelna. Jedynie/aż w to wierzysz.
Istotą chrześcijaństwa jest *wiara*, pomimo, że nie wie się bardzo wielu rzeczy ponad wszelką wątpliwość.

Jeśli twierdzisz, że wiesz (ponad wszelką wątpliwość) co się dzieje po śmierci, to po pierwsze się mylisz, a po drugie nie rozumiesz istoty własnej religii. No chyba, że przeżyłeś śmierć kliniczną albo masz podobne doświadczenia, wtedy można by polemizować.

Inaczej - nikt żywy nie wie co się dzieje po śmierci - może jedynie w coś wierzyć. Być przekonanym. Nawet być pewnym. Ale nie może wiedzieć.

Poza tym znowu nie czytałeś uważnie, albo nie wiesz co to znaczy "definicja". Różni ludzie pod słowem "dusza" rozumieją różne rzeczy, nie zawsze to samo, co Kościół, ja starałem się po prostu rozważyć różne sposoby interpretacji tego pojęcia.

Zdecydowanie nie miałem na myśli "pójścia w dół, na niższy poziom", tylko całkowicie dosłowną śmierć, koniec istnienia "duszy". Rozumianej w tamtym miejscu jako inna nazwa dla samoświadomości.

No i wreszcie - "Misja duszy jest zbawienie, a cialo jest tylko jako instrument.". Tak głosi Kościół. Nie jest to jednak uniwersalna prawda, a jedynie coś, w co można wierzyć. Ja nie wierzę. Moim zdaniem misją człowieka jest dobrze przeżyć życie. Co do efektów jest to podobny cel, co do założeń dramatycznie inny. Ale to już tylko moje poglądy, sprzeczne z poglądami Kościoła.

22 Nov 2009 - 16:49:09
......................

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-11-26 22:11 przez coor. (zobacz zmiany)
22 Nov 2009 - 20:38:27
Samobójstwo według Katechizmu Kościoła Katolickiego.

2280 Każdy jest odpowiedzialny przed Bogiem za swoje życie, które od Niego otrzymał. Bóg pozostaje najwyższym Panem życia. Jesteśmy obowiązani przyjąć je z wdzięcznością i chronić je ze względu na Jego cześć i dla zbawienia naszych dusz. Jesteśmy zarządcami, a nie właścicielami życia, które Bóg nam powierzył. Nie rozporządzamy nim.

2281 Samobójstwo zaprzecza naturalnemu dążeniu istoty ludzkiej do zachowania i przedłużenia swojego życia. Pozostaje ono w głębokiej sprzeczności z należytą miłością siebie. Jest także zniewagą miłości bliźniego, ponieważ w sposób nieuzasadniony zrywa więzy solidarności ze społecznością rodzinną, narodową i ludzką, wobec których mamy zobowiązania. Samobójstwo sprzeciwia się miłości Boga żywego.

2282 Samobójstwo popełnione z zamiarem dania "przykładu", zwłaszcza ludziom młodym, nabiera dodatkowo ciężaru zgorszenia. Dobrowolne współdziałanie w samobójstwie jest sprzeczne z prawem moralnym. Ciężkie zaburzenia psychiczne, strach lub poważna obawa przed próbą, cierpieniem lub torturami mogą zmniejszyć odpowiedzialność samobójcy.

2283 Nie powinno się tracić nadziei dotyczącej wiecznego zbawienia osób, które odebrały sobie życie. Bóg, w sobie wiadomy sposób, może dać im możliwość zbawiennego żalu. Kościół modli się za ludzi, którzy odebrali sobie życie.
22 Nov 2009 - 21:01:07
Co mówią o samobójstwie nauka.Kierunek psychiatryczny charakteryzują dwa poglądy. Pierwszy z nich uważa samobójstwo za chorobę psychiczną, przejaw organicznego kryzysu lękowego, prowadzącego do patologicznej "ucieczki w śmierć". Drugi pogląd dowodzi, że samobójstwo niekiedy tylko ma podłoże patologiczne o wyraźnych symptomach choroby umysłowej czy zaburzeń psychicznych. Mogą je popełniać również ludzie normalni, będący jednak pod wpływem chorobliwego stanu wrogich napięć prowadzących do samobójstwa.

Kierunek psychologiczny badań nad samobójstwami zbliżony jest bardzo wyraźnie do kierunku psychiatrycznego. Jednak w tej koncepcji samobójstwo wyjaśniane jest najczęściej - mniej lub bardziej zmodyfikowaną - Freudowską koncepcją popędów. Podstawowymi popędami są tu instynkty życia i śmierci. Rolę tego pierwszego pełni popęd seksualny prowadzący do dezintegracji i unicestwienia człowieka, co przejawia się biernością lub agresją. Szczególną formą agresji jest samobójstwo będące powrotem do świata pierwotnego, nieorganicznego. Samobójstwo jest rekompensatą poczucia niższości odczuwanego zwłaszcza wobec osób najbliższych, szczególne skłonności do samobójstwa mają ludzie niekochani i nie oczekujący niczego dobrego od życia.
23 Nov 2009 - 00:11:57
Ładnie, ale cokolwiek nie na temat. Pytanie brzmiało - co Biblia (taka książka) mówi na temat samobójstwa, nie co Katechizm Kościoła Katolickiego (też książka, nawet podobna formatem do Tysiąclatki, ale jednak inna) mówi na ten temat.

Na ile zdążyłem się zorientować to nie ma w Biblii zdania potępiającego samobójstwo wprost. O tyle ciekawe, że jest w niej wspomniane siedem samobójstw.

Niemniej z pewnością Biblia nie pochwala samobójstwa! Czy potępia - kwestia interpretacji. Jeśli znasz angielski warto przeczytać tę stronę - http://www.behindthebadge.net/suicide/s92.html , jeśli nie, to w telegraficznym skrócie: potępia morderstwo, w szczególności potępia też morderstwo za zgodą mordowanego, a więc potępia też samobójstwo. Troszkę naciągane, ale powiedzmy, że jest.

A tak właściwie - jakie to ma znaczenie? Ostatnią rzeczą która powinna powstrzymywać ludzi od zabijania samych siebie powinien być strach przed piekłem. Ludzie bez rąk czy nóg, z oparzeniami na całym ciele czy po wielkich tragediach potrafią cieszyć się życiem i pięknie (choć ciężko) żyć, a większość samobójców chce ze sobą skończyć przez, w tej perspektywie, zupełne pierdoły, które wydają im się poważne tylko przez ich własną, ograniczoną perspektywę. Jeśli rozważasz samobójstwo - zastanów się ilu ludzi oddałoby wszystko by znaleźć się w Twojej sytuacji.
Daj sobie czas. I żyj, warto. Mimo wszystko smiling smiley

24 Nov 2009 - 01:05:37
.....................

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-11-26 22:10 przez coor. (zobacz zmiany)
24 Nov 2009 - 19:33:33
corr. Proszę,walcz o życie.
Posłuchaj mnie-szepnął młody góral-
Zdobyłem chyba każdy szczyt w Tatrach.
Nie był mi straszny wiatr halny,
A dzisiaj nie mogę bez pomocy zrobić kroku.
Nie śmiem cię prosić, abyś pozostał,
Boję się, bo w mym sercu jest ciemno.
Ścieżka mego życia gubi się we mgle,
Tej nocy nie przetrzymam- tak boli...
-Góralu, wytrwaj!
Nie umieraj, jesteś blisko szczytu,
Nie widzisz go, ale to niedaleko-
Znowu będziesz zdrowy- nie kłamię.
-Kochany chłopcze!
w górach zakwitły krokusy
I chichocą wesoło świstaki.
Musisz żyć, bo kto pomoże rodzicom?
Porozmawiam ze śmiercią,
Ona powinna zrozumieć...
To jeszcze nie czas na ciebie.
Nie opuszcze cię, lecz proszę, walcz o życie.

ks.Lucjan Sczepaniak SCJ
25 Nov 2009 - 22:22:59
Nie płacz w liście
nie pisz że los ciebie kopnął
nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia
kiedy Bóg drzwi zamyka --- to otwiera okno
odetchnij popatrz
spadają z obłoków
małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia
a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju
i zapomnij że jesteś gdy mówisz że kochasz

Jan Twardowski
26 Nov 2009 - 00:35:17
..............

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-11-26 22:09 przez coor. (zobacz zmiany)
26 Nov 2009 - 01:08:59
Wiesz, najczęściej bywa tak, że po kilku latach nawet wielkie problemy robią się małe a życie nabiera barw. Szkoda to stracić smiling smiley

26 Nov 2009 - 18:59:17
Może"Los" chciał abyś tu trafił? Od tej chwili nie jesteś anonimową osobą z 4O milionów. Zaistniałeś więc Twój los nie może być dla mnie obojętny. Może światełko naszych postów rozjaśni ciemność Twojego życia? Pozdrawiam.
26 Nov 2009 - 20:29:36
Zostaw mi włosy.
Ufałam Ci od najmłodszych lat,
Do Twojej świątyni chodziłam.
Moją miłością byłeś,
Tak Ci wierzyłam...
A teraz-jestem ciężko chora,
Dlaczego to mnie spotyka?
Zabrałeś mi wszystko; słońce, wiatr i wolność,
W zamian dałeś upokorzenie szpitalnego łóżka.
Boże, nie rozumiem Cię;
Chyba już wszystko wziąłeś,
Tak bardzo proszę Cię
- Chociaż mi zostaw włosy.
Śmierci nie boję się,
Nie upokarzaj mnie bardziej.
Bądź dla mnie Ojcem-proszę-
Chociaż mi zostaw włosy..

ks. Lucjan Szczepaniak SCJ.
26 Nov 2009 - 22:11:44
dziekuje.
29 Jan 2011 - 19:50:50
Dusza istnieje.
Neuronalna transmisja synaptyczna w mózgu jedynie przetwarza nasze myśli,
ale nie jest ich źródłem.

Kto chce znac prawdę o mózgu - powinien przeczytać.

http://radioamator.elektroda.eu/swiadomosc.html

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-01-29 19:51 przez robertcb. (zobacz zmiany)
05 Feb 2011 - 14:43:33
Przeczytałem. Tekst ciekawy, ale mniej więcej od połowy to czysta pseudonauka. Podoba mi się natomiast całkiem przystępne podsumowanie podstaw fizyki kwantowej - mniej więcej do "Kwantowa świadomość" treść jest z grubsza zgodna z ustaleniami nauki.
Potem niestety autor przyjmuje bardzo słabe założenie, że mózg to w zasadzie kawałek kwantowego radia i rozwija tę myśl do absurdalnych rozmiarów.
Nauka nie polega na spleceniu kilku stron tekstu jako tako trzymającego się kupy, a na rzetelnym zbadaniu problemu. Ten esej to całkiem ładny przykład pseudonauki, nie pierwszy i nie ostatni, standardowo powołujący się na rzekome zaślepienie współczesnej nauki na jego genialne rozwiązania.

Poza tym sugerowane "rozwiązanie" jest w sprzeczności z nauczaniem Kościoła, utrzymując że istnieją niewyobrażalnie wielkie ilości wersji każdego z nas, wszystkie równie prawdziwe. Że każda, najmniejsza nawet decyzja jaką podejmujemy to w istocie wybuch kolejnych wersji wszechświatów, gdzie każda możliwa decyzja została przez którąś z tych wersji podjęta. Że dusza, czymkolwiek jest, w każdym ułamku sekundy rozdziela się na niezliczone wersje samej siebie. Albo by dodać jeszcze trochę skrajności - że istnieją niezliczone wszechświaty, równie prawdziwe do naszego, w których np. Jezus był brutalnym rzymskim legionistą uzależnionym od hazardu, albo Ratzinger wybrał karierę w SS.

06 Feb 2011 - 01:18:40
Matka

XI—XII 1966 r.

— Jestem tu (przy tobie). Żyję pełnym życiem. Jestem szczęśliwa. Kocham cię, dziecinko moja. Pomogę ci zawsze, gdy będę mogła. Wzywaj mnie, gdy będzie ci ciężko —ja ci pomogę... i ojciec też. Moje dzieciątko, nie jesteś sama nigdy; zawsze pamiętaj o tym.

Błogosławieństwo moje daję ci. Będzie dobrze, będzie dobrze! Dożyjesz i zobaczysz. Ściskam cię. Twoja matka.

— Czy cierpiałaś w chwili śmierci? — zapytałam.

— Nic takiego nie było. To była radość.

— Kto był (przy tobie)?

— BÓG! Potem moi rodzice, (twój) ojciec i wszyscy, którzy kochali mnie. (...)

Nie czułam śmierci. To tak jak otwarcie oczu. Czułam radość ze spotkania z bliskimi. Byli przy mnie, cały tłum. Była radość...

— Czy widziałaś mnie?

—Widziałam i martwiłam się, że nie mogę dać ci znać, jak mi dobrze.

Nie myśl o tym, co przeszło (okoliczności choroby, śmierci, pogrzebu). Wszystko jest tak, jak miało być. A teraz jesteś na nowej drodze życia. Cały czas czuwam nad tobą, nie opuszczę cię. (...)

Córeczko, żebyś ty wiedziała, jak bardzo Tam (w niebie) się kocha!

Córeczko, tak bardzo chcę, żebyś mi uwierzyła. Ja ci pomagam, jak mogę, nawet nie wiesz ile razy. Jestem szczęśliwa tak bezgranicznie, jak to nie mogło być na ziemi.

Cytat z książki "Świadkowie Bożego Miłosierdzia"
www.annaboza.republika.pl
18 Jun 2011 - 12:31:14
Interesuje Cię co się dzieje z duszą po śmierci? Czy istnieje życie po życiu? Wejdź i dowiedz się wszystkiego!
http://smierc-zycie.com/
02 Sep 2011 - 15:19:16
Wytłumaczę co się dzieje po śmierci z duszą ludzką . Po pierwsze zależy do od tego , czy jesteś szczerze nawrócony/a i czy kochasz i wierzysz w Boga .

1) Czyściec nie istnieje ( napisane tak jest w Biblii ) .

Więc jeżeli nie ma czyśćca , to dokąd po śmierci pójdzie dusza człowieka ? Jasne że do Niebiańskich albo Piekelnych bram ...
Osobiście polecam te pierwsze .
Niebo . Tam wszystko trwa i trwać będzie wiecznie , szczęście , miłość , pokój , wszystko czego tylko zapragniesz , nawet Bóg !!!
Piekło . Dusze ludzi są nękane przez okropne i potworne demony , sługi Szatana , anioła który został strącony w wieczną odchłań ciemności i grzechu .

A więc , jeżeli człowiek czci Jezusa , kocha Go całym sercem , wielbi Go , modli się , czyta Słowo Boże ( Biblię ) i żyje według zasad Bożych , jego dusza po śmierci zostanie wystawiona pod Sąd Boży . Niebo . Tam Jezus pokaże Ci twoje życie , calutkie życie , oraz ... jeżeli twoje imię będzie wpisane do Księgi Żywota , jeżeli tylko Jezus je tam zamieści , twoja dusza znajdzie się razem z Jezusem w niebie . Krainie mlekiem i miodem płynąca , tam gdzie ulice i brama są ze złota . Tego nie da się opisać . Trzeba wierzyć , choć się nie widziało !

Gorzej natomiast , jeżeli za życia żyłeś przeciw zasadom danym nam ( ludziom ) przez Boga Ojca , jeżeli będziesz się Go wyrzekał i popełniał specjalnie , cały czas te same grzechy , twoja dusza niestety znajdzie się wśród dusz szatana , oddanych sług jego .
Tam będziesz się wiecznie smarzył/a w piekielnych ogniach i będziesz męczona/y przez demony Szatana .
02 Sep 2011 - 20:04:53

Rousso
1) Czyściec nie istnieje ( napisane tak jest w Biblii ) .

Oj, nie sądzę. Tak mi pachnie Świadkami Jehowy. W Biblii i w Starym i w Nowym Testamencie jest o Czyśćcu wspomniane parokrotnie. Poza tym sam Jezus mówi, że są grzechy, które nie będą odpuszczone ani w tym, ani w przyszłym życiu. To znaczy, że po śmierci też istnieje możliwość, że grzechy zostaną człowiekowi odpuszczone, zanim uda się do Nieba.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Forum Bosko.pl - Statystyka forum

Wszystko
Wątki: 1508, Posty: 10736, Użytkownicy: 3519.
Ostatnio zarejestrowany użytkownik denlibestbu.

To forum
Wątki: 292, Posty: 3352.

Dostępni użytkownicy

Goście: 6
Najwięcej gości: 1354 13 Feb 2011